Jak polubić szkołę?
Znam odpowiedź na pytanie, które nurtuje wielu rodziców dzieci w wieku szkolnym. Jak sprawić, żeby dziecko miało w szkole dobre stopnie i zapał do nauki, z chęcią odrabiało prace domowe? Odpowiedź jest wyjątkowo prosta i oczywista: Dziecko musi lubić szkołę. To wszystko.
Jednak jak to zrobić, żeby dzieci były przekonane, że szkoła jest fajna?
Nie jest to wcale takie trudne, ale zależy od naszego stosunku do szkoły. Często pogląd rodziców jest przeniesiony na dzieci. Jeśli Ty drogi rodzicu uważasz, że szkoła jest głupia, to nie dziw się, że Twoja pociecha podziela ten pogląd.
Często jest tak, że dzieci, które lubią szkołę nie muszą być prymusami, mają prawo do porażek, chętnie udzielają się w pozalekcyjnych działaniach szkoły. Takie podejście umożliwia im całkowicie bezstresowe traktowanie nauki i czerpanie przyjemności z życia, którego dużą część stanowi właśnie szkoła.
Rodzicu!
1. Pokaż dziecku, że sam się uczysz i robisz to, bo chcesz być mądrzejszy, zwiększyć swoje kwalifikacje zawodowe albo nawet zmienić zawód. Pokaż, że masz satysfakcję z tego, czego się nauczyłeś, że jesteś zadowolony ze zdobywania nowej wiedzy.
2. Opowiadaj dziecku o swoich latach szkolnych, przedstawiaj swoje historie w pozytywnym świetle. Jeśli nie lubiłeś się uczyć i nie miałeś dobrych ocen to opowiadaj o żartach jakie robiliście z kolegami, o różnych zabawnych sytuacjach, które na pewno miały miejsce w czasie, kiedy chodziłeś do szkoły.
3. Jeśli dziecko nie jest zainteresowane treściami swojego zadania domowego, spróbuj je „zmanipulować” opowiadając jakie to jest niezwykle ciekawe, usiądź z dzieckiem do Internetu aby poszukać informacji, pokaż, że wiele osób się tym pasjonuje – sam się zdziwisz, że masz rację.
4. Pomyśl co możesz zrobić aby uprzyjemnić dziecku czas w szkole – może daj mu cukierka albo batonika – właśnie do szkoły – a ogranicz słodycze w domu.
5. Jeśli dziecko nie lubi szkoły narysuj tabelkę, w której codziennie będziesz zamieszczać informacje wyciągnięte od dziecka o tym, co w szkole wydarzyło się przyjemnego z jednej strony tabelki, a co złego z drugiej strony. Dbaj przy tym o to, aby pozytywów było więcej niż negatywów. Dowiesz się w ten sposób bardzo dużo o swoim dziecku, będziesz wiedział jakie emocje przeżywa Twoje dziecko, co je bawi, a co martwi i przeraża.
6. Pomagaj dziecku w nauce dbając o systematyczną pracę i brak zaległości.
7. Postaraj się o rozwój podstawowych umiejętności szkolnych jeszcze zanim dziecko pójdzie do szkoły. Naucz je trzymać kredkę, ołówek, prowadzić linię po śladzie, rysować szlaczki, kolorować. Bardzo ważną umiejętnością jest analiza i synteza słuchowa. Baw się z dzieckiem w odgadywanie pierwszej i ostatniej głoski w wyrazie, wymyślajcie wyrazy zaczynające się na określoną głoskę, grajcie w domino głoskowe (np. ogórek – krokodyl – lampa – akwarium – minerał – itd.)